NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Находки с любопитна съдба са сред експонатите, които Археологическият музей в Бургас изпраща в САЩ
2762
Тонът на времето

Находки с любопитна съдба са сред експонатите, които Археологическият музей в Бургас изпраща в САЩ

Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година

| 29 Октомври 2024, 14:29 ч.
Находки с любопитна съдба са сред експонатите, които Археологическият музей в Бургас изпраща в САЩ
Находки с любопитна съдба са сред експонатите, които Археологическият музей в Бургас изпраща в САЩ
Снимка © РИМ - Бургас

Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

Еко фотоизложба „Гласове на природата“ представя истории на най-засегнатите от климатичните промени. Откриването е на 19 август в градина „Кристал“, съобщават организаторите от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“.

По думите им в рамките на събитието ще бъдат предоставени данни, които да повишат информираността на гражданите.

Проектът „Гласове на природата“ има за цел да съчетае сферите на визуални изкуства, природоопазване и образование, за да привлече представители на глухата общност и гражданското общество в столицата, с които да работи за повишаване на качеството на живот и стимулиране  на прилагането на проекти за социални иновации с активното участие на гражданското общество, допълват организаторите.

В допълнение към изложбата ще бъдат организирани още работилници „Климатична фр

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.

Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.

"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.

Рок и метал фенове се събраха днес на седмо издание на рак-фестивала September Sun 2024, което започна в градския парк “Св. Георги” в Добрич.

Фестивалът привлече фенове от цялата страна. Той се провежда две вечери, с богата музикална атмосфера.

Тази година водеща бе познатата за феновете Jenny Jo. Първи на сцената се представиха музикантите от група CARTWHEEL, които изненадаха публиката с рок песен, звучаща етно в ритъма на ръченица. Тази вечер на сцената свирят и групите OxOO, Electric Dragon и BulGoreA. Кулминацията на вечерта е хедлайнерът Enthrallment.

Освен на музиката, посетителите се наслаждават на кулинарни щандове, барове и различни активности. Входът за фестивала е свободен. 

September Sun продължава и утре, когато на сцената ще излязат групите People Of Maha, Blood ZONE, GASP и FRANKIE. Вечерта ще завърши с хедлайнерите от WI

"Нашият черноморски район е изключително богат на археология и при нас има изключително много находки от класическата епоха. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол са имали основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", заяви каза в интервю уредникът на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас Мирослав Класнаков. Той допълни, че находката с най-ранната датировка, която е изпратена от музея в Бургас, е меден слитък с формата на разпъната волска кожа. Преди години той е бил XVI-XIV в. пр. Хр., но през последното десетилетие датировката е изместена и сега е датиран XIV - XII в. пр. Хр. - в самия край на бронзовата епоха и началото на ранножелязната епоха.

Сред ценни предмети, които ще бъдат показани отвъд океана, са още фрагмент от декрет между тракийския династ Садала и Месамбрия, както и т.нар. "стела на даскала“ – надгробна стела от III в. пр. Хр.

Откритието на тракториста

Бронзовият, или меден слитък, има много интересна съдба, посочи Класнаков. "Находката е намерена между 1961 и 1964 г. Не е много ясно коя точно година. Открита е от тракторист на име Димо Тошев Димов, докато обработва земята в местността Чешмата, северозападно от село Черково. Той прибира находката, която известно време е стояла в местното читалище, когато случайно тогавашният фотограф на археологическия музей в Бургас я вижда. Заедно с главния по това време археолог Петър Балабанов я взимат и инвентират в музея в Бургас", разказа уредникът. Той обясни, че слитъкът представлява средство за разплащане при големи търговски сделки, използват се също за плащане на данъци, репарации, контрибуции. 

Конкретно този слитък тежи 26 килограма. По думите на Мирослав Класнаков има няколко такива в България, но повечето са с неясен произход, тъй като са открити при нерегламентирана търговия с тях и са залавяни на граница. "С подобна форма, но доста по-малък, но за сметка на това от благородни метали, е открит в Калиакра при предходни проучвания. Друг подобен малък слитък е открит в Ябълково и е публикуван от Красимир Лещаков.", допълни той. 

"Дисни" даде статут на "легенди" на 14 артисти, оказали "значително влияние" върху наследството на компанията. Сред тях са Харисън Форд, Анджела Басет и Майли Сайръс, предаде Асошиейтед прес. 

Сред отличените са също режисьорът Джеймс Камерън, емблематичният филмов композитор Джон Уилямс, Джейми Лий Къртис, Кели Рипа и няколко творци зад кулисите. 

Знаменитостите бяха въведени в Залата на славата на "Дисни" на церемония в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния по време на изложението Д23 (D23). Водещ на шоуто беше Райън Сийкрест. 

Харисън Форд, който първи прие наградата си, нарече себе си "помощник-разказвач", отбелязвайки съществения принос на сътрудниците си за кариерата му. Актьорът се развълнува, докато благодареше на главния изпълнителен директор на "Дисни" Боб Айгър, който му връчи наградата, за професионалните напътствия и прияте

Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.

Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.

„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.

Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския

Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.

Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.  

Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография". 

Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.

Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр

Милица Гладнишка ще има специално участие в мюзикъла „Дух“ на 12 ноември в на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“.

Актрисата влиза в ролята на медиума Ода Мей Браун.

„Мюзикълът е изключително удоволствие и невероятен подарък в моя път в изкуството, защото от малка много обичам госпъла и тук имам възможност да се изявявам в този стил“, казва Милица Гладнишка.

По отношение на предизвикателството да влезе в роля, изпълнявана от световнопризнатата комедийна актриса Упи Голдбърг, коментира с усмивка: „Не я имитирам, крада от нея”.

Безусловна любов, предателство, убийство, измами и възмездие се преплитат в спектакъла , който се играе със специално предоставени материали и пълни права за сценична реализация от Theatrical Rights Worldwide (T

Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност. 

По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава

Според уредника на музея подобни находки са интересни с това, че са тежки и представят ранните форми на разплащане за онези векове. 

"Декретът на Садала" под котлона

Следващият по хронология експонат е декрет от Месамбрия, който е датиран от края на IV и началото на III в. пр. н.е.. Местните учени го наричат "Декрета на Садала", тъй като в него е споменат тракийският династ. Върху него е изписано, че Месамбрия му дава право да влиза и излиза в пристанището, дава му се гражданство, както и възможността да представлява града при дипломатически преговори. В текста са засегнати и правата на неговите деца и е уредено всяка година да го увенчават със златен венец на стойност 50 статера, което по онова време е мерна единица за злато.  

"Историята за това как той е намерен също е интересна. Открит е 1949 г. Тогава в Несебър са провеждани разкопки от Иван Гълъбов и конкретно тази находка не е от самите разкопки, а е предадена на археолозите от стоматолог с фамилия Будуров. Има различни версии за това какво е била преупотребявана. Във вестникарски статии на Иван Карайотов съм чел, че е намерена под котлон, на който се е пържила риба и е служила като изолационна плоча. Има версии и че е намерена, след като е служила като камък около огнище, но каква е точно истината, никой не знае", коментира археологът. Той допълни, че макар това да остава загадка, откритието е сериозно, защото дава съществена информация за отношението на Месамбрия с тракийските парадинастии. Изброени са и имената на Мопсиестий, Тарутин, Медиста и Kотис - прародителите на Садала. 

Надгробната "стела на даскала"

Третата по хронология находка, която бургаският музей изпраща за изложбата в Лос Анджелис, е известна сред местните археолози като "стелата на даскала". Представлява надгробна стела, на която е изобразен седнал човек с отворена книга, гледащ надясно. Смята се, че това е покойникът, а пред него има дребна фигура, за която се смята, че е на негов ученик, обясни Класнаков и допълни: "Обикновено на стелите по този начин е изобразявано какъв е бил занаятът на покойника приживе. Тази е датирана от III в. пр. Хр. Намерена е през 1949 г. в некропола на Месамбрия в гроб номер 10".

Той уточни, че тези три експоната не напускат музея за първи път, а са участвали в разнообразни изложби по цял свят. По повод начина, по който са открити две от трите находки в изложбата, Мирослав Класнаков допълни, че местността Чешмата, в която е намерен слитъкът, вероятно крие още много ценни за археологията открития. "Колегите казват, че там има голямо къснобронзово селище и е естествено под земята да има и други находки, но не е проучвано от археолози. Интересно е също, че слитъкът е открит доста навътре от морския бряг - на над 35 км навътре, докато подобни предмонетни средства за търговия обичайно се откриват близо до морето. Много е вероятно находката да е взета за допълнителна обработка или за разплащане от местното село, или селище. Не знаем как, но някак от морето е стигнала до там", допълни той. 

Припомняме, че изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис ще бъде открита на 3 ноември и ще продължи до 3 март 2025 г. В нея предметите от България представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, тъй като ядрото на древните тракийски земи съвпада с територията на днешна България. За първи път в подобна експозиция са включени и находки от Гърция и Румъния, коментира доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
2762
Тонът на времето

Находки с любопитна съдба са сред експонатите, които Археологическият музей в Бургас изпраща в САЩ

Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията.Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.

| 29 Октомври 2024, 14:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Находки с любопитна съдба са сред експонатите, които Археологическият музей в Бургас изпраща в САЩ
Находки с любопитна съдба са сред експонатите, които Археологическият музей в Бургас изпраща в САЩ
Снимка © РИМ - Бургас

Три артефакта представя археологическата експозиция към Регионален исторически музей Бургас в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

"Нашият черноморски район е изключително богат на археология и при нас има изключително много находки от класическата епоха. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол са имали основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", заяви каза в интервю уредникът на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас Мирослав Класнаков. Той допълни, че находката с най-ранната датировка, която е изпратена от музея в Бургас, е меден слитък с формата на разпъната волска кожа. Преди години той е бил XVI-XIV в. пр. Хр., но през последното десетилетие датировката е изместена и сега е датиран XIV - XII в. пр. Хр. - в самия край на бронзовата епоха и началото на ранножелязната епоха.

Еко фотоизложба „Гласове на природата“ представя истории на най-засегнатите от климатичните промени. Откриването е на 19 август в градина „Кристал“, съобщават организаторите от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“.

По думите им в рамките на събитието ще бъдат предоставени данни, които да повишат информираността на гражданите.

Проектът „Гласове на природата“ има за цел да съчетае сферите на визуални изкуства, природоопазване и образование, за да привлече представители на глухата общност и гражданското общество в столицата, с които да работи за повишаване на качеството на живот и стимулиране  на прилагането на проекти за социални иновации с активното участие на гражданското общество, допълват организаторите.

В допълнение към изложбата ще бъдат организирани още работилници „Климатична фр

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.

Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.

"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.

Рок и метал фенове се събраха днес на седмо издание на рак-фестивала September Sun 2024, което започна в градския парк “Св. Георги” в Добрич.

Фестивалът привлече фенове от цялата страна. Той се провежда две вечери, с богата музикална атмосфера.

Тази година водеща бе познатата за феновете Jenny Jo. Първи на сцената се представиха музикантите от група CARTWHEEL, които изненадаха публиката с рок песен, звучаща етно в ритъма на ръченица. Тази вечер на сцената свирят и групите OxOO, Electric Dragon и BulGoreA. Кулминацията на вечерта е хедлайнерът Enthrallment.

Освен на музиката, посетителите се наслаждават на кулинарни щандове, барове и различни активности. Входът за фестивала е свободен. 

September Sun продължава и утре, когато на сцената ще излязат групите People Of Maha, Blood ZONE, GASP и FRANKIE. Вечерта ще завърши с хедлайнерите от WI

Сред ценни предмети, които ще бъдат показани отвъд океана, са още фрагмент от декрет между тракийския династ Садала и Месамбрия, както и т.нар. "стела на даскала“ – надгробна стела от III в. пр. Хр.

Откритието на тракториста

"Дисни" даде статут на "легенди" на 14 артисти, оказали "значително влияние" върху наследството на компанията. Сред тях са Харисън Форд, Анджела Басет и Майли Сайръс, предаде Асошиейтед прес. 

Сред отличените са също режисьорът Джеймс Камерън, емблематичният филмов композитор Джон Уилямс, Джейми Лий Къртис, Кели Рипа и няколко творци зад кулисите. 

Знаменитостите бяха въведени в Залата на славата на "Дисни" на церемония в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния по време на изложението Д23 (D23). Водещ на шоуто беше Райън Сийкрест. 

Харисън Форд, който първи прие наградата си, нарече себе си "помощник-разказвач", отбелязвайки съществения принос на сътрудниците си за кариерата му. Актьорът се развълнува, докато благодареше на главния изпълнителен директор на "Дисни" Боб Айгър, който му връчи наградата, за професионалните напътствия и прияте

Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.

Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.

„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.

Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския

Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.

Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.  

Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография". 

Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.

Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр

Милица Гладнишка ще има специално участие в мюзикъла „Дух“ на 12 ноември в на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“.

Актрисата влиза в ролята на медиума Ода Мей Браун.

„Мюзикълът е изключително удоволствие и невероятен подарък в моя път в изкуството, защото от малка много обичам госпъла и тук имам възможност да се изявявам в този стил“, казва Милица Гладнишка.

По отношение на предизвикателството да влезе в роля, изпълнявана от световнопризнатата комедийна актриса Упи Голдбърг, коментира с усмивка: „Не я имитирам, крада от нея”.

Безусловна любов, предателство, убийство, измами и възмездие се преплитат в спектакъла , който се играе със специално предоставени материали и пълни права за сценична реализация от Theatrical Rights Worldwide (T

Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност. 

По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава

Бронзовият, или меден слитък, има много интересна съдба, посочи Класнаков. "Находката е намерена между 1961 и 1964 г. Не е много ясно коя точно година. Открита е от тракторист на име Димо Тошев Димов, докато обработва земята в местността Чешмата, северозападно от село Черково. Той прибира находката, която известно време е стояла в местното читалище, когато случайно тогавашният фотограф на археологическия музей в Бургас я вижда. Заедно с главния по това време археолог Петър Балабанов я взимат и инвентират в музея в Бургас", разказа уредникът. Той обясни, че слитъкът представлява средство за разплащане при големи търговски сделки, използват се също за плащане на данъци, репарации, контрибуции. 

Конкретно този слитък тежи 26 килограма. По думите на Мирослав Класнаков има няколко такива в България, но повечето са с неясен произход, тъй като са открити при нерегламентирана търговия с тях и са залавяни на граница. "С подобна форма, но доста по-малък, но за сметка на това от благородни метали, е открит в Калиакра при предходни проучвания. Друг подобен малък слитък е открит в Ябълково и е публикуван от Красимир Лещаков.", допълни той. 

Според уредника на музея подобни находки са интересни с това, че са тежки и представят ранните форми на разплащане за онези векове. 

"Декретът на Садала" под котлона

Следващият по хронология експонат е декрет от Месамбрия, който е датиран от края на IV и началото на III в. пр. н.е.. Местните учени го наричат "Декрета на Садала", тъй като в него е споменат тракийският династ. Върху него е изписано, че Месамбрия му дава право да влиза и излиза в пристанището, дава му се гражданство, както и възможността да представлява града при дипломатически преговори. В текста са засегнати и правата на неговите деца и е уредено всяка година да го увенчават със златен венец на стойност 50 статера, което по онова време е мерна единица за злато.  

"Историята за това как той е намерен също е интересна. Открит е 1949 г. Тогава в Несебър са провеждани разкопки от Иван Гълъбов и конкретно тази находка не е от самите разкопки, а е предадена на археолозите от стоматолог с фамилия Будуров. Има различни версии за това какво е била преупотребявана. Във вестникарски статии на Иван Карайотов съм чел, че е намерена под котлон, на който се е пържила риба и е служила като изолационна плоча. Има версии и че е намерена, след като е служила като камък около огнище, но каква е точно истината, никой не знае", коментира археологът. Той допълни, че макар това да остава загадка, откритието е сериозно, защото дава съществена информация за отношението на Месамбрия с тракийските парадинастии. Изброени са и имената на Мопсиестий, Тарутин, Медиста и Kотис - прародителите на Садала. 

Надгробната "стела на даскала"

Третата по хронология находка, която бургаският музей изпраща за изложбата в Лос Анджелис, е известна сред местните археолози като "стелата на даскала". Представлява надгробна стела, на която е изобразен седнал човек с отворена книга, гледащ надясно. Смята се, че това е покойникът, а пред него има дребна фигура, за която се смята, че е на негов ученик, обясни Класнаков и допълни: "Обикновено на стелите по този начин е изобразявано какъв е бил занаятът на покойника приживе. Тази е датирана от III в. пр. Хр. Намерена е през 1949 г. в некропола на Месамбрия в гроб номер 10".

Той уточни, че тези три експоната не напускат музея за първи път, а са участвали в разнообразни изложби по цял свят. По повод начина, по който са открити две от трите находки в изложбата, Мирослав Класнаков допълни, че местността Чешмата, в която е намерен слитъкът, вероятно крие още много ценни за археологията открития. "Колегите казват, че там има голямо къснобронзово селище и е естествено под земята да има и други находки, но не е проучвано от археолози. Интересно е също, че слитъкът е открит доста навътре от морския бряг - на над 35 км навътре, докато подобни предмонетни средства за търговия обичайно се откриват близо до морето. Много е вероятно находката да е взета за допълнителна обработка или за разплащане от местното село, или селище. Не знаем как, но някак от морето е стигнала до там", допълни той. 

Припомняме, че изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис ще бъде открита на 3 ноември и ще продължи до 3 март 2025 г. В нея предметите от България представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, тъй като ядрото на древните тракийски земи съвпада с територията на днешна България. За първи път в подобна експозиция са включени и находки от Гърция и Румъния, коментира доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.